Türkçe English

Tahıl Ürünleri ve Beslenme

Buğday, vücüdun hücreleri için gerekli olan besini sağlamak, vücudun enerji gereksinimlerini karşılamak için tüketilmektedir. Tam ya da zenginleştirilmiş Tahıl ürünleri, enerjinin birincil kaynağı olan karbonhidrat içerir ve lif için iyi bir kaynaktır, bu ürünlerde önemli B vitaminleri (thiamin, niacin ve folik asit) ve demir de vardır.

2005 Diyet Yönergeleri  göre tahıl, pirinç ve makarna her gün ekmek gibi tahıl gıdaların en az onbeş ila otuz gram tahıl yenmesini (yaş, cinsiyet ve aktiviteye göre) ve  bunların da en az yarısının tam taneli gıdalar olması önerilmektedir.

* Bir gram ekmek yaklaşık 1 dilim, kuru kahvaltı gevreği veya pişmiş pirinç, makarna veya kahvaltılık gevrek ½ fincan 1 fincan olduğunu.

Karbonhidratlar

Çünkü insan ve karbonhidrat taneler şeklinde toplam kalori en az yüzde 45 yemek önerilir Taneleri sağlıklı bir diyetin temelini olarak seçilmiştir bir kompleks karbonhidratlar en iyi kaynaklardan biri. Karbonhidratlar vücudun enerji yardımcı olur.

Kompleks karbonhidrat ve lif bu nişastalı tahıl ürünleri bulunan ve bazı sebze (patates ve mısır) gibi. Kompleks karbonhidrat yavaşça aşağı hazım sırasında vücudun bir zaman enerji kaynağı yayımlanan vererek bölünürler.

Fiber

Tahıl ürünleri, meyve, sebze ve baklagiller lif iyi kaynaklar vardır. İşte diyet lif iki tür vardır: çözünmez ve çözünür.

* Zenginleştirilmiş beyaz un ürünleri olan düşük kan kolesterol düzeyleri bir düşük yağlı diyetin bir parçası olarak yemiş için gösterilmiştir bazı çözünür lif içerir. * Tam-buğday ürünleri ve kepek olan kabızlık ve diverticular hastalığı riskini azaltmak için bir toplu üreticisi gibi davranır çözünmez lif, önemli kaynaklar bulunmaktadır.

Zenginleştirilmiş Buğdayla Beslenme  ve Tam Buğday Karşılaştırmasıi

Tam tahıl ürünleri tahıl olan kepek, besidoku ve mikrop ve zenginleştirilmiş tahıl ürünleri içeren tüm çekirdek ile yapılmış olan besidoku sadece yapılır.

* The kepek (dış tabaka) fiber en büyük miktarda içeriyorsa, besidoku (orta tabaka) çoğunlukla proteini içerir ve bazı B vitaminleri ile birlikte karbonhidrat ve mikrop (iç bölüm), yağ, B doymamış mineraller iz zengin bir kaynaktır vitaminler, antioksidanlar ve phytochemicals.

, Tam tahıl yiyecekleri belirlemek için, ilk öğe okurken, içindekiler listesinde listelenen "olarak anılacaktır görmek için sabırsızlanıyoruz" Bu gibi bütün olarak-buğday unu veya tam yulaf unu bütün.

Tüm Greni Beslenme

* Tam-tahıl gıdalar B iyi kaynaklar-vitaminler, E vitamini ve protein, ve daha fazla mineral ve zenginleştirilmiş tahıl ürünleri daha diyet lif iz içerir. * Tam tahıl bazlı besinler antioksidan ve diğer sağlıklı bitki içerir. Bütün taneler yakın miktarda koruyucu antioksidanlar içeren ya da bazı meyve ve sebzelerin de fazla. Ayrıca bazı bitki antioksidanlar diğer besinlerde bulunamadı temel sağlar. * Çalışmalar, yemek daha bütün taneler kalp hastalığı, kanser ve şeker hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir göstermiştir. Yeni çalışmalar, 2005 yılında yayınlanan ve 2006 gösteriyor bütün taneler alt triglycerides yardımcı olabilir, insülin kontrolü, kilo yönetimi konusunda yardımcı geliştirmek ve toplanma arter plağının yavaş.

Zenginleştirilmiş Greni Beslenme

* Zenginleştirilmiş tahıl ürünleri miktarda eşit olarak (thiamin, niacin, riboflavin ve folik asit) demir ve B vitaminleri içeren veya aşan bu tam buğday unu olarak. * Zenginleştirilmiş tahıl ürünleri tam buğday gibi folik asit iki katından daha fazla miktarda var. * Beyaz un 1941 demir ve B vitaminleri riboflavin, niacin ve thiamin beri ile zenginleştirilmiş oldu. Bu zenginlik, vitamin eksikliği ve beriberi ile ABD'den eradicated edilmiştir. 1998 *, dördüncü bir B vitamini, folik asit, bu zenginleşmenin formülü eklendi. 2002 itibariyle, bir çalışmada nöral tüp kusurları yüzde 23 ile ABD tahıl gıda kaynağı olarak folik asit takviye aşağıdaki azalma var gösterdi.

ID: CNT3 | 10.06.2009 12:11 | Hit: 5181 | Sayfayı yazdır